W praktyce prawnej zdarza się tak, że dana norma prawna została uchwalona lub ogłoszona, czyli stała się elementem systemu, ale jeszcze nie weszła w życie.

Prawodawca daje bowiem czas tym, których owe przepisy prawne będą dotyczyć na zapoznanie się z nimi, przygotowanie do realizowania i stosowania ich.

Okres ten zwany jest wakacjami ustawy albo vacatio legis.

Jest to częsta praktyka, ale może również zdarzyć się tak, że moment ogłoszenia aktu normatywnego zbiegnie się z momentem wejścia tego aktu w życie.

Zazwyczaj vacatio legis trwa czternaście dni, jest to czas minimalny, w zależności od rodzaju przepisów prawnych ustawa może spoczywać nieco dłużej.

Długość tego okresu określa podmiot, który jest upoważniony do ustanowienia owych nowych przepisów.

www.ihwc2010.com kancelaria notarialna Obsługa prawna firm Gorzów https://wroblewski-adwokat.pl/category/obsluga-przedsiebiorcow/ Adwokat Paweł Wróblewski

Decyzja o tym, że vacatio legis ma trwać dłużej niż standardowe dwa tygodnie musi być należycie uzasadniona.

Warto wiedzieć, że prawodawca jest zobowiązany zapisami konstytucyjnymi do poinformowania obywateli, którzy będą podlegać nowym przepisom prawnym o wprowadzonych zmianach.

Bartosz
News Reporter
Interesuje się informatyką i grami planszowymi. Uwielbia grać w pokera. Wielbiciel dobrych alkoholi i bałkańskiego jedzenia.