Jak niemal w każdej dziedzinie pojawiają się nowe trendy, tak w ikebanie powstają nowe kompozycje. Są one na tyle udane, że szybko znalazły naśladowników. Nowe style ikebany cechują się dużym zróżnicowaniem. Jednym z takich styli jest morimono. Do tej kompozycji stosuje się niewielkie kosze wiklinowe bądź miseczki. Ze względu na ograniczone rozmiary, wykorzystuje się głównie kwiaty, które posiadają krótkie łodyżki. Ponadto dopuszcza się stosowanie owoców. Coraz popularniejszy staje się kakebens. Cechą wyróżniającą ten styl jest unikalność.

W kompozycji stosuje się m.in. liście, gałęzie i rośliny pnące. Do jednych z najwyższych stylów zalicza się gigant. Wówczas kompozycja może sięgać nawet kilkanaście metrów wysokości. W innych stylach wykorzystuje się owoce, a nawet mech. W niektórych przypadkach zalecane jest farbowanie kwiatów. Kompozycje mogą też zostać wzbogacone o pióra i inne ozdoby. W układaniu kwiatów bardzo ważna jest fantazja oraz wyczucie.

Jednakże w przypadku ikebany pożądanym efektem jest zaskoczenie.

Bartosz
News Reporter
Interesuje się informatyką i grami planszowymi. Uwielbia grać w pokera. Wielbiciel dobrych alkoholi i bałkańskiego jedzenia.