Naturalna medycyna a prawo

Wykorzystanie szeroko rozumianych darów natury w procedurze leczniczej nie jest sprawą oczywistą. Generalnie leczenie farmakologiczne opiera się głównie na produktach syntetycznych, opracowanych w laboratorium, a następnie wytworzonych z udziałem nowoczesnych technologii w specjalnych zakładach.

Zupełnie inaczej wypadają na tym tle leki naturalne, o ile zgodzimy się, aby w ogóle określać je mianem leków. Część medyków uważa, że nie da się tak traktować ani ziół, ani innych specyfików pozyskiwanych z roślin.

Czy na pewno? Na długo zanim rozwinęło się coś, co możemy określać mianem farmacji, sporo osób przekonało się o zbawiennych właściwościach roślin – czasami pospolitych i uznawanych za chwasty. Dzięki zawartości naturalnych składników o pozytywnym znaczeniu dla organizmu dawało się kiedyś wyleczyć ziołami oraz innymi roślinami z wielu dolegliwości.

Wówczas tak wyglądała farmakologia i tak wyglądała medycyna. Efekty, biorąc pod uwagę ówczesny stan wiedzy, były całkiem zadowalające.

Pytanie, czy tak samo może być dzisiaj. Bardzo rzadko lekarze funkcjonujący w ramach medycyny konwencjonalnej decydują się na podawanie czy zalecanie swoim pacjentom leków naturalnych.

Jednak dziś nie da się zaprzeczyć temu, że na przykład olej z konopi indyjskich notuje świetne wyniki w materii leczenia nowotworów oraz innych poważnych przypadłości, wobec których farmakologia bywa bezradna. Problemem pozostaje status prawny konopi, który w wielu krajach nie zezwala na produkcję, import oraz stosowanie oleju konopnego.

Bartosz
News Reporter
Interesuje się informatyką i grami planszowymi. Uwielbia grać w pokera. Wielbiciel dobrych alkoholi i bałkańskiego jedzenia.