Festiwale filmowe w USA

USA nie obija się także w kwestii organizowania festiwali filmowych. Pośród znanych nazw znajduje się Silverdocs – festiwal filmów dokumentalnych, Beverly Hills Film Festival i oczywiście Sundance Film Festival.

Sundance Film Festival jest największą tego typu imprezą w Stanach Zjednoczonych. Odbywa się co roku, od 1987.

Filmy prezentowane na tym festiwalu bardzo często są określane jako kino niezależne lub nawet alternatywne. To właśnie tutaj po raz pierwszy doceniono Jima Jarmuscha, Quentina Tarantino czy braci Coen.

W Stanach Zjednoczonych odbywa się także kilka festiwali związanych z polskim kinem. Imprezy takie jak Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema czy Nowojorski Festiwal Filmów Polskich mają na celu promocję polskiej kinematografii.

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest organizowany w Chicago już od 1989 roku i cały czas cieszy się ogromną popularnością. Dla Polonii mieszkającej w USA jest to na pewno bardzo miłe wydarzenie, które pozwala na zachowanie więzi z domem.

Bartosz
News Reporter
Interesuje się informatyką i grami planszowymi. Uwielbia grać w pokera. Wielbiciel dobrych alkoholi i bałkańskiego jedzenia.