Dzień Dziękczynienia i Czarny Piątek

W poprzednim wpisie pominięte zostało to piękne i niezwykle charakterystyczne dla Stanów Zjednoczonych święto – Dzień Dziękczynienia. Jest ono obchodzone co roku w czwarty czwartek listopada i upamiętnia dzień, kiedy to po przetrwaniu pierwszej srogiej zimy na nowym lądzie, osadnicy z Plymouth świętowali ten sukces wraz z Indianami.

Dzień Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych obowiązkowo kojarzy się z wystawnym obiadem, indykiem, przepysznym ciastem dyniowym i domem wypchanym krewnymi. Jednakże w ostatnim czasie uwagę Amerykanów przykuwa coś innego – Czarny Piątek jest dniem po Święcie Dziękczynienia, kiedy to we wszystkich sklepach na jedną dobę pojawiają się ogromne obniżki cen.

Czarny Piątek to dzień, który rozpoczyna sezon zakupów gwiazdkowych i zarazem dzień, który coraz częściej odciąga Amerykanów od świątecznego stołu – kolejki pod sklepami ustawiają się na długi czas przed ich otwarciem. Ludzie koczują pod sklepami nie tylko przez całą noc, ale coraz częściej, uzbrojeni w koce i namioty, pojawiają się tam od razu po świątecznym czwartkowym obiedzie.

Bartosz
News Reporter
Interesuje się informatyką i grami planszowymi. Uwielbia grać w pokera. Wielbiciel dobrych alkoholi i bałkańskiego jedzenia.